Member Directory

Ella är vår grafiska designer som jobbar med att ta fram grafiskt material för olika kanaler. Det kan vara en affisch, en animation eller en hel webbsida. Förbereder också saker inför tryck och illustrerar en del.

ella@wearebridget.com | Följ Ella på Linkedin

Sofie Sandén är vår projektledare och kundansvarig. I sin roll på Bridget arbetar Sofie både med våra kunder och som projektledare för teamet. Hon är personen med övergripande koll och kontroll.

sofie@wearebridget.com | Följ Sofie på Linkedin

Emelie är Bridgets projektledare och kundansvarig. Det är hon som håller i alla trådar och henne ni ska prata med om ni är nyfikna på oss, vad vi kan hjälpa er med, eller helt enkelt bara vill säga hej.

emelie@wearebridget.com | Följ Emelie på Linkedin

Nadia studerar digital marknadsföring och är hos oss på Bridget under hösten.

nadia@wearebridget.com | Följ Nadia på Linkedin

Maria är vår copy med bakgrund som både journalist och radioproducent. Hon har bland annat rattat P4, jobbat på GP och marknadsfört för Göteborgs Stadsteater.

maria@wearebridget.com | Följ Maria på Linkedin

Annika är AD på Bridget. Hon har jobbat inhouse med e-handel inom mode och retail, men har också erfarenhet av byråer och frilans. Annika bidrar med starkt formkunnande, strålande idéer och är särskilt vass på varumärkesstrategier.

annika@wearebridget.com | Följ Annika på Linkedin

Vår gästskribent Johan Cederloo läser på Hyper Island och gör för tillfället sin sista praktik på reklambyrå. Förutom kommunikation och framtiden är han (måttligt) intresserad av bra avkastning på eget kapital.

Alexander Evjenth är tidigare medarbetare på Bridget. Innan dess jobbade han med rekrytering och numera gör han andra coola grejer hos Zooma.